Donanım Casper bilgisayar sürekli bios a giriyor

Casper bilgisayar sürekli bios a giriyor

  • 3529 görüntüleme
  • 02.01.2021

     Öncelikle bios nedir ondan bahsetmek lazım. BIOS (Basic Input Output System), giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol ederk sistemin açılmasını sağlar. BIOS, kalıcı bir yazılım olup ROM bellekte saklanır. Anakart’ın birçok özelliğini kullanmamıza olanak sağlayan yazılım, sistem ve donanımlarımız arasında bağlantı kurar. Dolayısıyla bu yazılımda oluşacak küçük bir hata sistemin düzensiz çalışmasına veya çalışmamasına neden olacaktır. Nitekim bu makaleyi okuyorsanız bu dertten muzdarib olduğunuz anlamına geliyor. Casper bilgisayarların bazı modellerinde oluşan genel bir hatadır bilgisayar yada notebook açıldığında direk bios ekranına girer ayarları kaydedip yeniden başlatsanız da bu değişmez. Genelde bu hatayı bios sıfırlandığında vermektedir. Çözümü kolay ama bios sıfırlandığında default ayarları ile bilgisayarın sorunsuz olarak açılması gerekmesine rağmen Casper larda ayarlar sıfırlandığında malesef öyle olmuyor (Bios güncellemesi ile bu hatayı düzeltmiş olabilirler bişey diyemem). Gelelim sorunun çözümüne ;

     Bios ekranında üst sekmede boot bölümü vardır oraya gelin ve LAUNCH CSM bölümünü enable yapın sorunun çözümü bu kadar basit iyi çalışmalar kolay gelsin.

Benzer makaleler

Casper A15A Klavye Değişimi
02.01.2021

Casper A15A Klavye Değişimi

Casper A15A Notebook için klavye değişimi çok basittir. Klavyenin üst kısmında 6 adet çentik bulunmakta dikkatli bakarsanız görebilirsiniz.

Casper Pegatron IPXSB-H61 Bios Güncellemesi
02.01.2021

Casper Pegatron IPXSB-H61 Bios Güncellemesi

Casper marka bilgisayar aldıysanız ve yeni nesil bir ekran kartı takacaksanız işiniz var demektir. Çünkü mevcut anakartınızdaki Bios sürümü ile PCI-Express 3,0 bir ekran kartını çalıştıramayacaksınız(Ekrana görüntü vermeyecek). Panik yapmayın kartta sorun yok tamamen anakart ile alakalı.

Makale yorumları

Makale yorumunuz