Sql server ayarlarını web config üzerinden yapmak

Sql server ayarlarını web config üzerinden yapmak

MakaleResmi

Sql server ayarlarını web config üzerinden yapmak

Sql server ayarlarını web config üzerinden yapmak

     Bildiğiniz gibi yönetilebilir site yapacağımız zaman veri tabanına ekleme silme güncelleme gibi birçok işlem yapmamız gerekmektedir. Durum böyle olunca da yapacağınız sorgu için veri tabanı (database) yolunu göstermeniz gerekmektedir. Her sorguda bunu gerçekleştirmek yerine sorguyu web.config dosyası üzerinden çekeceğimiz veritabanı yolu ile yapabiliriz.

     Bunun için yapmanız gereken adımlar çok basit. Web.config dosyasında <configuration> tagları arasına aşağıdaki gibi bir kayıt açmak

 

<connectionStrings>

    <add name="db_baglantisi" connectionString="Data Source=VeriTabanıYolu;Initial Catalog=VeriTabanıAdı;User=KullanıcıAdı;password=Şifre" providerName="System.Data.SqlClient"/>

</connectionStrings>

 

Bu kodları yazdıktan sonra sorgu yapacağımız sayfada (add name="db_baglantisi") olarak tanımladığımız connectionStrings i çağırmak. Bunuda aşağıdaki kodlar ile yapacağız.

 

SqlConnection baglanti = new SqlConnection(WebConfigurationManager.ConnectionStrings["db_ baglantisi "].ToString());

 

Bu aşamadan sonra elde edeceğimiz kolaylık tek bir yerden veritabanı yolunu değiştirebiliyor olmamız ve tekrar tekrar kod satırı yazmak zorunda kalmamamızdır. Projenin geliştiği yada herhangi bir sebeple sunucu değişikliği gerektiğinde çok işe yaramaktadır (tecrübe ile sabit).

 

Size her zaman mümkün olduğunca en iyi şekilde destek olmaya çalışıyoruz

Probleminiz varsa biz varız biz varsak probleminiz yok !

İletişim
image
image
image
image