Solid State Disk (SSD) Nedir Nasıl Çalısır

Donanım Solid State Disk (SSD) Nedir Nasıl Çalısır

Solid State Disk (SSD) Nedir Nasıl Çalısır

  • 3395 görüntüleme
  • 02.01.2021

Solid State Disklerin ne olduğuna ve çalışma mantığına geçmeden önce genel anlamda Hard Disklerin çalışma mantığı ve performans birimleri ile ayrıntılara göz atmak istiyorum. Mekanik diskler dönen bir plaka üzerinde belirlene sektörlere  hareket eden okuma – yazma kafalarının manyetik yolla işlemesi mantığına dayalıdır. Bu çalışma sistemi disklerin çalışma hızının yukarılarına çıkmasına engel olmaktadır.  10 yıl önceki bir bilgisayarın diskini söküp yeni bir bilgisayara taksanız yeni bir disk ile aralarında çok bir farklılık göremeyeceksiniz. Hızla ilerleyen teknolojiye ayak uyduramayan Hdd teknolojisi sonunda kabuğunu kırıyor diyebiliriz. İşlemcinin önbellekleri arasındaki haberleşmenin nanosaniye hızında çipset ve ram arasındaki haberleşmenin ise 0.001 ms hızında olması disklerin 15ms’de okuması engeline takılıyor ve bilgisayarınız ne kadar hızlı olursa olsun diskin hızında daha hızlı çalışamamaktadır. Son zamanların teknoloji harikası olan SSD disklerin ise erişim sürelerinin 0.1 ve 0.2 olması ram kadar hızlı olmasada mekanik diskler ile aralarında ciddi bir hız artışı sağlamaktadır.

Solid state diskler sadece erişim süresi açısından avantajlı değil veri güvenliği tarafında da mekanik disklere fark atmaktadırlar. 0 ila 70 derece arasında optimum olarak çalışan bu diskler 15000 G 'lik ‘darbe dayanımına sahipdir. G değeri ivmesi olarak bilinmekte  ve 9,81 m / s2 değerine sahipdir.

Solid state disklerin okuma yazma hızlarına gelecek olursak 100mb/sn okuma 80/sn yazma performansını görmekteyiz. Tek parça büyük bir dosyayı kopyalamaya çalışırsanız ssd ve mekanik disklerin birbirlerine yakın performans sağlayacaklarını görebilirsiniz. Fakat çoklu dosya transferi sözkonusu olduğunda SSD diskler 30mb / sn ye düşerken mekanik diskler 300 kb/sn ‘ye kadar düşmektedir. Bu sebeble program veya oyunların açılışında SSD diskler 100 kata kadar daha hızlı çalışmaktadır.

SSD diskler 2.5” olarak üretilmektedir ve diğer diskler 15 watt enerji tüketirken SSD diskler 2 watt enerji ile çalışabilmektedirler. Mobil bilgisayarlar açısından düşünürsek daha uzun bir pil ömrü olacaktır.

 

 

Benzer makaleler

Casper A15A Klavye Değişimi
02.01.2021

Casper A15A Klavye Değişimi

Casper A15A Notebook için klavye değişimi çok basittir. Klavyenin üst kısmında 6 adet çentik bulunmakta dikkatli bakarsanız görebilirsiniz.

Casper Pegatron IPXSB-H61 Bios Güncellemesi
02.01.2021

Casper Pegatron IPXSB-H61 Bios Güncellemesi

Casper marka bilgisayar aldıysanız ve yeni nesil bir ekran kartı takacaksanız işiniz var demektir. Çünkü mevcut anakartınızdaki Bios sürümü ile PCI-Express 3,0 bir ekran kartını çalıştıramayacaksınız(Ekrana görüntü vermeyecek). Panik yapmayın kartta sorun yok tamamen anakart ile alakalı.

Makale yorumları

Makale yorumunuz