Gömülü sistem nedir

MakaleResmi

Gömülü sistem nedir

     Hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin aslında beyni diye tasvir edeceğimiz kısmı kesinlikle gömülü sistemlerdir. Gömülü sistem içerisinde bulunduğu donanımı akıllı hale getirmektedir. Bir banka ATM si yada evde kullandığımız mikrodalga fırına kadar hemen hemen tüm teknolojik cihazları örnek olarak verebiliriz. Kullanılan gömülü sistem eğer bir roket te ise algoritmalarının düzenlenmesi ile hedefini daha hassas şekilde vurmasını sağlayabiliriz. Bu tabii kullanılan mikroişlemcilerin vi diğer donanımların desteklediği uç nokta ile sınırlıdır. Buna göre gömülü sistemler kendi içerisinde ikiye ayrılır bunlar yazılım ve donanımdır.

     Gömülü sistemlerin yazılımlarında minimum alan, minimum zaman ve maksimum fayda ilkeleri esas alınmaktadır. Üretilen yazılımların kodlama dilleri aşağıdaki gibidir;

Makine kodu

Düşük seviyeli diller (assembly)

Yüksek seviyeli diller (c, c++, java)

Uygulama düzeyi diller (Visual basic, Access)

     Donanım kısmına da değinecek olursak yüksek teknoloji ürünü olarak tasarlanmış ve maksimum küçüklüğe ulaşarak üretilmiş parçalardır. Sisteme özel üretilmiş komponentlerden, haberleşme birimlerine yada mikroçipler gibi çeşitli malzemelerden oluşur.

 

Size her zaman mümkün olduğunca en iyi şekilde destek olmaya çalışıyoruz

Probleminiz varsa biz varız biz varsak probleminiz yok !

İletişim
image
image
image
image