ASP.NET’e Giriş

ASP.net, web tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir programlama modelidir.Genelde dinamik web projeleri geliştirilirken kullanılan ve bir dizi .Net Framework kütüphanesinden ibarettir. Asp.Net projeleri Microsoft ’un Internet Information Server gibi bir web sunucusunda çalışır ve kullanıcıların taleplerini yerine getirmek için sunu....

MakaleResmi

ASP.NET’e Giriş

ASP.net, web tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir programlama modelidir.Genelde dinamik web projeleri geliştirilirken kullanılan ve bir dizi .Net Framework kütüphanesinden ibarettir. Asp.Net projeleri Microsoft ’un Internet Information Server gibi bir web sunucusunda çalışır ve kullanıcıların taleplerini yerine getirmek için sunucudaki programlama talimatlarını uygular. Asp.Net sayfaları klasik statik web sayfaları yerine dinamik sonuçlar elde etmek için sunucuda oluşturulur. Bir sayfa birçok talimat ve veri kaynağından meydana gelebilir.

Asp.Net sayfaları programcılar tarafından metinler ve işaretlemeler ile sunucuya özgü hazırlandıktan sonra web sunucusunda .aspx uzantısıyla saklanır. Saklı bir Asp.Net sayfasını bir HTML sayfası meydana getirmek üzere kullanılan talimatlar olarak düşünebilirsiniz. Sayfa talep edildiğinde talimatlar uygulanarak kullanıcının tarayıcısında görüntülenecek bir HTML dilinde bir sayfa elde edilir. Görüntülenen sayfa HTML dilinde olduğundan herhangi bir tarayıcı onu okuyabilir. Dinamik bütün işlemler sunucuda gerçekleşir. Sunucuya özgü Asp.Net kodları o kadar beceriklidir ki; kullanıcı işlemlerine cevap verebilir, veri tabanına bağlanabilir ve son derece karışık html yapıları otomatik olarak meydana getirebilirler.

Asp.Net sayfaları .Net Framework tarafından sunulan iletişim ağı, veri iletişimi, güvenlik ve daha pek çok şey dahil bütün servislerden yararlanabilir. Bu servislerin kullanılabiliyor olması şimdiye kadar hiç olmadığı kadar kolay bir biçimde zengin web projeleri oluşturmamıza izin verir. Tüm bu servislerin temel yaptaşlarını öğrenmeye çalışmak yerine projenize yoğunlaşabilirsiniz.

Asp.Net geliştirme modelini web programcılığı alanında klasik ASP ‘ye göre büyük ölçüde iyileştiren bazı yenilikler getirmiştir:

·         Dilden bağımsızlık: Asp.Net , .Net Framework’ün bir parçası olduğu için istediğiniz bir dilde örneğin C#, Visual Basic .Net veya J# ‘da proje geliştirebilirsiniz. Oysa klasik asp ‘de genelde JScript veya VBScript sayfaları kullanılırdı.

·         Yorumları yerinde derlenme : Klasik ASP yerine sayfaları sunucu üzerinde çok çok daha hızlı çalıştırılabilen yerel programlama talimatları şeklinde derler.

·         Olay güdümlü programlama modeli : Klasik ASP sayfalar her zaman yukarıdan aşağıya doğru çalışır; üstelik progaramlama talimatlarının arasına sıklıkla HTML işaretleri karışmıştır. Klasik ASP ile çalışmış herkez bilir ki bu durum sayfalarınızı okumanızı zorlaştırdığı gibi düzenlemenizi daha güç kılar. ASP.NET kodları işaretlemelerden ayırmanızı ve istemcilerin bir buton tıklamasına cevap vermek üzere anlamlı birimler halinde toplamamızı sağlayan olay güdümlü bir model sunar.

·         Sunucu Kontrolleri : Klasik ASP kodların arasına HTML parçaları ekleyerek dinamik bir yapı oluşturmanıza olanak sağladığı için çoğunlukla aynı kodları defalarca yazmanızı gerektirirdi. Oysa ki ASP.NET ‘in web programcılığına kazandırdığı en büyük ilerlemelerden biri de, Microsoft’un kodları sıkça kullanılan davranışları gerçekleştirmek üzere, bir uygulama içerisinde tekrar tekrar kullanılabilecek sunucu kontrolleri halinde getirmesidir. ASP.NET standart form elementlerinden grid ve menü gibi karmaşık kontrollere kadar çeşitlilik gösteren 80’den fazla sunucu kontrolü içerir.

·         Kontroller üzerindeki tasarım zamanı iyileştirmeleri ( Visual Web Developer ile birlikte kullanıldığında ) : Geliştiriciler; Smart Task panelleri, hiyerarşisini, navigasyon çubukları ve kontrol özelliklerini ayarlayabilen sihirbazlar gibi tasarım zamanı arabirimlerini kullanarak karmaşık bir sayfayı geliştirmek için ihtiyaç duyacakları süreyi kısaltabilir.

Eğer klasik ASP ile çalışmadıysanız zamanında çalışmış birini bulup ondan savaş anılarını anlatmasını isteyebilirsiniz.

Size her zaman mümkün olduğunca en iyi şekilde destek olmaya çalışıyoruz

Probleminiz varsa biz varız biz varsak probleminiz yok !

İletişim
image
image
image
image