Casper Pegatron IPXSB-H61 Bios Güncellemesi

Donanım Casper Pegatron IPXSB-H61 Bios Güncellemesi

Casper Pegatron IPXSB-H61 Bios Güncellemesi

  • 60771 görüntüleme
  • 02.01.2021

     Casper marka bilgisayar aldıysanız ve yeni nesil bir ekran kartı takacaksanız işiniz var demektir. Çünkü mevcut anakartınızdaki  Bios sürümü ile PCI-Express 3,0 bir ekran kartını çalıştıramayacaksınız(Ekrana görüntü vermeyecek). Panik yapmayın kartta sorun yok tamamen anakartınız ile alakalı. Firmayı aradığınızda size bios sürümünü önce vermeyecekler sonra nasıl yapmanız gerektiğini söylemeyecekler yetkili servise gidip orada hallettirmeniz gerektiğini yani belirli bi ücret karşılığı yaptırmanız gerektiği söylenecektir. Bu gerzek muhabbetten sonra ki diğer kaliteli firmalarda böyle bir destek sözkonusu değil ne gerekiyorsa size telefonda yaptırıyorlar bunu kendim Halletmeye karar verdim. Dosyaya ve ilgili programlara aşağıdaki bağlantılarından ulaşabilirsiniz.

     İlk olarak elinizde bir flash bellek olması lazım ve bu flash bellekten bilgisayarımızı dos versiyonunda açıp ilgili bios update programını çalıştırabiliriz. Windows 98 Boot Disk isimli sıkıştırılmış dosyanın içindeki dosyaları masaüstüne çıkartınız. Daha sonra USB bellek takılı iken HP USB Disk Storage Format Tool programını çalıştırın. File sistem kısmı Fat32 olmazsa aşağıdaki Create a DOS startup disk bölümü aktif olmayacaktır. Aşağıdaki resimlerdeki gibi işaretleyip masaüstüne çıkardığınız dosyayı … olan kısımdan göstermeniz lazım. Daha sonra start deyip başlatıyoruz ilk gelen uyarı flash disk teki dosyaların silineceği ile alakalı olacaktır evet deyin devam edin sonra dosyaların kopyalandığı ile alakalı bir rapor gelecektir tamam deyip kapatın.

     Bios dosyalarını da aynı flash diskin içine atıp bilgisayarı kapatın. İşlemcinin hemen üst kısmında bulunan FLASH OVERRIDE jumperini konumunu değiştirip bilgisayar usb flash diskten başlatılır. Sizi siyah bir ekran karşılayacaktır. Burada update1.bat yazıp enter’a basın bazı işlemler yapacak ve bitirdiğinde size onay mesajı verecek onayı aldıktan sonar bilgisayarı kapatın ve jumper ayarını eski haline getirin. Tekrar flash diskten açıp siyah ekranda update2.bat yazın ve enter a basınız. Işlem bittiğinde bios versiyonunuz 0206 Sandy Bridge Firmware den 2206 Ivy Bridge Firmware olarak hizmet vermeye başlamış olacaktır. Yeni aldığını ekran kartını takıp keyfinize bakın hayırlı olsun.

     Önemli uyarı : Yukarıdaki işlemleri sırası ile yapmazsanız veya bu işlemler sırasında elektrik kesintisi olursa anakatınız çöp olabilir.

Windows 98 Boot Disk indir

HP USB Disk Storage Format Tool

Pegatron IPXSB-H61 Bios Sürümü : 2206

Benzer makaleler

Notebook Pillerinizin Uzun Ömürlü Olması İçin Bunlara Dikkat
02.01.2021

Notebook Pillerinizin Uzun Ömürlü Olması İçin Bunlara Dikkat

Batarya kullanım şekli pil hücrelerinin ömrü açısından çok önemlidir. Bir notebook bataryasını maksimum verimle uzun ömürlü kullanmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir...

Casper A15A Klavye Değişimi
02.01.2021

Casper A15A Klavye Değişimi

Casper A15A Notebook için klavye değişimi çok basittir. Klavyenin üst kısmında 6 adet çentik bulunmakta dikkatli bakarsanız görebilirsiniz.

Makale yorumları

Makale yorumunuz