DNS server nedir ?

MakaleResmi

DNS server nedir ?

     Web tarayıcınızı açıp https://www.byruno.com yazıp enter a basığınızda arkaplanda bir dizi işlem gerçekleşir. Bu işlemler milisaniyeler düzeyinde gerçekleştiği için çoğu kişi yazdım site açıldı olarak düşünebilir. Belkide bilgisayarlar demek istediğimizi anlıyorlardır ne dersiniz ? Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır.

     Şöyle ki yazdığımız yazıyı anlamıyorlar ve nereye gideceklerini aslında bilmiyorlar. Bu bilgiyi nereye soracaklarını biliyorlar sadece. Bu soruyu soracakları yer DNS sunuculardır. DNS serverlar sayesinde gelen adrese karşılık gelen ip numarası cevap olarak dönüyor ve sizin bilgisayarınız bu ip adresindeki sunucuya bağlanıp açmak istediğiniz web sitesinin bilgileriniz size getiriyor. DNS serverlar kendi içerisinde ip adreslerinin karşılıklarına denk gelen domain adreslerinin kayıtlı olduğu birer veritabanına sahiplerdir.

     Genelde DNS sunucular internet hizmetini aldığınız servis sağlayıcınıza aittir ama dünya çapında bu hizmeti ücretsiz olarak veren sunucularda mevcuttur. Yeni bir alan adı kaydını yaptığınızda bu bilgiler DNS sunucularda güncellenir ve siz istediğiniz sayfayı açabilir hale gelirsiniz. Eğer DNS serverlar olmasaydı byruno.com yerine 94.73.150.182 şeklinde bir adres kullanarak web sitemize ulaşabilecektiniz. Dns sadece internette değil evimizde yada şirketimizde kullandığımız bilgisayarların birbirlerine ulaşması için de kullanılır.

     A bilgisayarından B bilgisayarının paylaşım klasörüne ulaşmaya çalıştığınızda bilgisayarınız B bilgisayarı kimdir diye ağdaki cihazlara bir mesaj paketi  gönderir. İçlerinde eğer B isimli bir bilgisayar var ise benim diye mesajı yanıtlar ve cihazlar birbirine ulaşabilir hale gelir. Web sitelerinde de durum aynıdır aslında. Byruno.com kimdir diye bir mesaj gönderiyor bilgisayarınız, kendi ağınız içerisinden kimse cevap vermediği zaman bu sefer internet saylayıcınızın DNS sunucusuna soruyor. O da 94.73.150.182 ip adresli sunucuda alışıyor dönüşünü yapıp mesajı yanıtlıyor ve sayfaya ulaşılıyor.

Umarım faydalı bilgiler edinmişsinizdir farklı bir makalede tekrar görüşmek üzere hoşcakalın.

 

Size her zaman mümkün olduğunca en iyi şekilde destek olmaya çalışıyoruz

Probleminiz varsa biz varız biz varsak probleminiz yok !

İletişim
image
image
image
image