Github nedir ve nerede kullanılır

MakaleResmi

Github nedir ve nerede kullanılır

    Github, program geliştiricilerinin proje dosyalarını depolama ve yönetimi için kullandıkları bulut tabanlı bir sistemdir. Genellikle açık kaynak geliştiriciler ve yazılımcılar arasında en çok kullanılan barındırma hizmetidir.

    Depolama ve yönetim dışında dünyanın en büyük sürüm kontrol sistemi haline gelen ve kar amacı gütmeyen bir şirkettir. 250 milyondan fazla proje depolanırken ve 70 milyon fazla kullanıcıya hizmet sağlamaktadır.

    Kendi ortamınızda geliştirdiğiniz projeleri Git’in gelişmiş ara yüzü sayesinde direk git üzerinden de geliştirmenize olanak vermektedir. GitHub popüler programlama dillerinin yaklaşık tamamını destekler ve mevcut kod sürümünü, yapılan değişiklikleri ve bu değişikliklerin kim tarafından gerçekleştirildiğini çok rahat bir şekilde takip edebilirsiniz.

    Piyasada birçok rakibi olmasına rağmen kullanıcı sayısı ve paylaşılan projeler tarafında en fazla kullanılan github sistemidir.

    Yukarıda sürüm kontrolünden bahsettik konuyu biraz açacak olursak bir projede ekip olarak çalışıldığında aynı anda proje üzerinde farklı bölümlerde iş yapabilme özgürlüğü sağlar. Geliştiriciler istedikleri zaman değişiklik yapabilir ya da bir sorun olduğunda önceki sürüme dönebilir. Git sistemi aynı anda birden fazla kullanıcıya aynı kod tabanında çalışma imkanı sağlayan bir sürüm kontrol sistemidir.

    Çalışma mantığına bakacak olursak eklediğimiz projelere havuz adı verilir. Ve bu havuza başka kullanıcıların da işlem yapabilmesi için yetkilendirme işlemleri yapılır. Daha sonra yapılan değişikliklerin ana proje ile birleştirilmesini talep ederler. Yönetici yetkisi olan kullanıcı bu talebi kabul eder ise geliştirmeler ana projeye bütünleşmiş olur. Projeyi kendi bilgisayarlarına kopyalayıp orada da çalışabilirler ve geri yükleyip yine birleştirme senaryosu ile ana proje ile bütünleştirebilirler.

Git sistemi aşağıdaki kolaylıkları sizlere sağlıyor

  • Gerçek zamanlı işbirliği
  • Klonlama yeteneği
  • Güçlü yetkilendirme yapısı
  • Mükemmel sürüm kontrolü
  • Yedekleme

 

 

Size her zaman mümkün olduğunca en iyi şekilde destek olmaya çalışıyoruz

Probleminiz varsa biz varız biz varsak probleminiz yok !

İletişim
image
image
image
image