Network IP adresi nedir

IP adresi nedir

  • 581 görüntüleme
  • 12.05.2021

Açılımı İnternet Protokol Address olan ip sistemi interneti yada bu protokolü kullanan paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, birbirleriyle haberleşmeleri için kullanılan adreslerdir. İnternete bağlanan her cihaz hizmet sağlayıcısı (Telekom,Superonline vs) tarafından ip adresleri atanır ve kullandığımız modemlerimiz bu adresler sayesinde sisteme dahil olurlar. Hizmet sağlayıcıların sağladığı ip adresi modeminizin dış ip adresidir.

     Birde modeminize bağlantı kuran cihazların aldığı iç ip adresleri vardır. Modeminize kablolu yada kablosuz olarak bağlandığınızda diğer cihazlar yada bir web sitesi ile haberleşmeye çalıştığınızda kullandığınız cihaz diğer cihazların algılayabileceği şekilde bir mesaj paketi gönderir. Tüm cihazlar mesajı okur ve kendilerine ait değilse çöpe atar. Kendisine ait olan cihaz ilgili yanıt mesajını dönüş yapar ve haberleşirler. İç ağdaki cihazların sayısı az ve dönüşler çok hızlı gerçekleşir, peki milyonlarca cihazın olduğu internette dönüşün nasıl olacağını hayal edin. Milyarlarca cihaza paket gönderdiğinizi ve onlardan dönüş beklediğinizi.

     Tabii sistem bu şekilde ilerlemiyor. Ulaşmaya çalıştığınızın bir web sayfası olduğunu düşünelim. Web siteleri sunucular üzerinde barındırılan dosyalardan oluşur. Bu sunucuların da bir ip adresi olmak zorundadır. Web sitelerine bulundukları sunucunun ip adreslerini de girerek ulaşabilirsiniz ama  bu ip adreslerini hatırlamak zorunda kalmanız anlamına geliyor. Örneğin www.byruno.com sitesine ulaşmak için 94.73.150.182 ip adresini tarayıcıya girmeniz gerekecektir.

     Bu zorluğu da DNS server dediğimiz site adresi ve tutulduğu sunucunun ip adresini kendi veri tabanında saklayan sunucular ile çözüyoruz. Dns sunucular ile ilgili DNS Server nedir adlı makalemizden okuyabilirsiniz.

     Sonuç olarak ip adresleri konusunda yüzeysel bilgi içeren makalemiz umarım sizlere yardımcı olmuştur.

 

Makale etiketleri

Benzer makaleler

IP adresi nedir
12.05.2021

IP adresi nedir

Makale yorumları

Makale yorumunuz